کنترل ذهن در تنیس | آکادمی تنیس شاهین
arrow

کنترل ذهن در تنیس


روانشناسی تنیس
هنگامی که اشتباه می کنید یا خونسردی خود را از دست می دهید، نمی توانید هیجانات را پنهان کنید. هیجانات و عملکرد بازیکن تابلوی تمام نمایی است که در برابر نگاه تیزبین تماشاگران قرار می گیرد و ای بسا باعث افزایش تنش و از دست دادن تمرکز و عصبانیت ورزشکار می شود.
تنیس ورزش بسیار دشواری است اگر سطح تماس توپ با راکت بازیکن مقداری تغییر کند توپ به تور برخورد می کند یا به بیرون می رود.
بنابراین، تغییر بسیار اندکی در زاویه صفحه راکت، جاگیری یا حتی آمادگی ورزشکار، به تغییراتی اساسی در ضربه می انجامد و گاهی تلاش ورزشکار را بی ثمر می گذارد.
پس نتیجه می گیریم که اگر امتیازی از دست دادید یا تنشی در بازی ایجاد شد سعی کنید و حتی تمرین کنید که بتوانید با این تنش ها مقابله کنید و ذهنتان را کنترل کنید که از لحاظ روانی و جسمی به هم نریزید و بازی خودتان را با کیفیت انجام دهید.
به این نکته توجه کنید که در تنیس بازیکنان هرگز به دلیل اتمام وقت، مسابقه را از دست نمی دهند و شکست نمی خورند. حتی اگر نتیجه ۰-۵ یا ۱-۵ هم باشد، هنوز بخت پیروزی در آن ست باقیست. بنابراین، با فاصله افتادن بین امتیازات، نه کسی پیروز می شود، نه کسی شکست می خورد. پس باید بازی را تا آخرین امتیاز ادامه داد و با اینگونه تفکرات ذهن خود را از جریان بازی خارج نکنید.
همیشه سعی کنید ذهنتان را فقط متمرکز کنید به همان امتیازی که در جریانش هستید و در لحظه به توپ و اینکه چه ضربه ای می خواهید بزنید فکر کنید نه چیز دیگری.

منبع: کتاب روانشناسی تنیس – ترجمه دکتر مهدی سهرابیتصویر بند انگشتی ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،


نظر خود را بنویسید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
  • ارتباط با مدیریت: 09120331036
  • پست الکترونیکی: info@stacademy.ir

Powered by Shahin Akbari