تفاوت ریکاوری بدن زنان و مردان | آکادمی تنیس شاهین
arrow

تفاوت ریکاوری بدن زنان و مردان


ریکاوری بدن زنان و مردان
تحقیقات زیادی نشان داده که زنان سریع تر از مردان در تمرینات بدنسازی ریکاوری می شوند.
در یک تحقیق در سال دو هزار دوازده دیده شد که مردان حرفه ای برای ریکاوری کامل به چهل و هشت ساعت زمان نیاز دارند این در حالی است که زنان فقط طی چهار ساعت به این مرحله می رسند.
از دلایل این تفاوت ها می توان به تفاوت در نحوه تحویل مواد مغذی در بدن(سوخت و ساز) و تفاوت در میزان آسیب در حین تمرین(مردان کوفتگی بیشتری را نسبت به زنان تجربه می کنند) باشه که باعث می شود مردان مدت زمان بیشتری را برای ریکاوری نیاز داشته باشند.
پس این نشون میده که زنان می توانند تعداد حرکات و تعداد جلسات بیشتری در هفته را تجربه کنند.(یعنی حجم تمرینی بالاتری داشته باشند). به عنوان مثال می توانند در بدنسازی تمرینات پایین تنه را تا سه بار در هفته تمرین دهند.
به خاطر دلایل بالا که توضیح داده شد زنان می توانند در استراحت بین ست های بدنسازی سریع تر از مردان ریکاور شوند. توصیه شده برای افزایش حجم عضلانی، مردان باید بین دو الی سه دقیقه استراحت کنند در حالی که برای زنان این مقدار می تواند کمتر باشد(حدود یک دقیقه).
متابولیسم حین تمرین زنان: دیده شده که زنان به دلیل تفاوت های هورمونی در حین تمرین چربی بیشتری می سوزانند و کمتر نیاز به کربوهیدرات دارند. دقیقا این یکی از دلایل ریکاوری سریعتر اون هاست چرا که نسبت به مردان کمتر به ذخایر گلیکوژنی عضلات اتکا دارند. توصیه شده که زنانی که به صورت مرتب تمرینات ورزشی انجام می دهند بهتر است در برنامه تغذیه ای خود چربی مفید بیشتری مصرف کنند چرا که باعث بهبود ریکاوری و فرآیند تولید انرژی آنها می شود.
جمع بندی پایانی
زنان سریع تر ریکاور می شوند چون بدن آنها در حین تمرینات بدنسازی کمتر آسیب میبیند(کوفتگی کمتر) و از اون مهم تر در حین تمرینات اتکای کمتری به ذخایر گلیکوژنی عضلانی نسبت به مردان دارند.

اسماعیل محبیان بدنساز تخصصی تنیس
نظر خود را بنویسید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
  • ارتباط با مدیریت: 09120331036
  • پست الکترونیکی: info@stacademy.ir

Powered by Shahin Akbari