بدنسازی کودکان | آکادمی تنیس شاهین
arrow

بدنسازی کودکان


بدنسازی کودکان

نکات اساسی و کلی که هر مربی باید راجع به بدنسازی کودکان بداند.

۱- آیا بچه‌هایی که تمرینات قدرتی انجام می‌دهند بیش از حد عضله می‌سازند؟
عضله ساختن پیش از سن بلوغ کار خیلی سختی است. قبل از بلوغ بچه‌ها تستوسترون کافی ندارند که هایپرتروفی قابل توجهی داشته باشند. در عوض، کودکی که تمرینات قدرتی انجام می‌دهد به دلیل جنبه‌های نورولوژیکی تمرینات قدرتی تا حدودی قوی‌تر می‌شوند. همچنین تمرینات قدرتی باعث کاهش چربی بدن، افزایش توده‌ی استخوانی، کاهش ریسک چاقی و افزایش اعتماد به نفس می‌شود.

۲- آیاتمرینات قدرتی می‌تواند جلوی رشد کودک را بگیرد؟
یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های والدین در مورد تمرینات قدرتی برای فرزندان‌شان، متوقف شدن رشد و کوتاهی قد است. چون عقیده دارند که تمرینات بدنسازی باعث می شود که قدشان با بیشترین ظرفیت خود رشد نکند. مطالعه ای وجود ندارد که نشان دهد تمرینات قدرتی و بدنسازی در فعالیت صفحه‌ی رشد استخوان‌ها تداخل ایجاد می‌کنند. اما دو نکته وجود دارد که اگر بچه ای کار سنگین انجام دهد احتمالا متوقف شدن رشد وجود دارد. یکی تغذیه نامناسب و دیگری هنگام زدن وزنه‌ای خیلی سنگین که ممکن است به استخوان کودک آسیب و در نتیجه به صفحه رشد لطمه وارد شود. بنایراین بچه‌ها باید تحت نظر مربی، وزنه بزنند و تمرینات جانبی لازم را هم انجام دهند.

۳- آیا ریسک آسیب در بچه ها خیلی بالاست؟
اگر کودک تحت نظارت تمرینات قدرتی را انجام دهد ریسک آسیب کمتر از زمانی است که در زمین بازی، بازی می‌کند؛ هر چند که بالا و پایین پریدن‌ها هم بخش مهمی از رشد و قوی‌ شدن کودک هستند. اما در یک تحقیق نشان داده شده که بزرگسالان بیشتر از بچه‌ها در معرض آسیب‌های ناشی از تمرینات بدنسازی هستند.

۴- آیا بچه‌ها باید تا رسیدن به سن بلوغ برای تمرینات بدنسازی صبر کنند؟ بچه‌ها می‌توانند از ۸ سالگی تمرینات قدرتی را تحت نظارت کامل مربی شروع کنند البته به این شرط که مهارت‌های تعادلی کافی را کسب کرده باشند. البته با به کار بردن فرم مناسب، از بروز آسیب جلوگیری کنند. بهترین کار این است که ابتدا بدون وزنه و با وزن بدن یا با باندهای مقاومتی شروع کنند تا به سطح مشخصی از قدرت برسند. وقتی کودک این مرحله را پشت سر گذاشت، باید از مقاومت‌های سبک‌تر با تکرارهای بیشتر استفاده کند. تکنیک و فرم اهمیت بیشتری نسبت به مقدار مقاومت دارند. همچنین توصیه می شود که بچه‌ها از وزنه‌های سنگین استفاده نکنند تا ساختار اسکلتی آنها کاملاً بالغ شود.

۵- آیا تمرینات قدرتی برای تمام بچه‌ها مناسب است؟
همه‌ی بچه‌ها باید پیش از شروع تمرینات قدرتی، تست فیزیکی بشوند که اگر مشکل تنفسی یا ارتوپدی وجود دارد مهم است که شناسایی شود چون می‌تواند خطراتی حین تمرین ایجاد کند. ضمناً بچه‌ها رشدهای متفاوتی دارند؛ بعضی از آنها زودتر از بقیه به مهارت‌های تعادلی لازم جهت تمرینات قدرتی دست پیدا می‌کنند. بنابراین بهترین سن برای شروع بدنسازی کودکان برای هر کسی متفاوت می‌تواند باشد. بهتر است یک فرد حرفه‌ای ارزیابی کند که آیا کودک توانایی و شرایط شروع تمرین با وزنه را دارد یا نه، این ارزیابی پیش از شروع هر نوع ورزش سنگینی لازم است.

اسماعیل محبیان بدنساز تخصصی تنیس
3
نظر خود را بنویسید

avatar
2 موضوعات نظر
1 پاسخ های موضوع
0 دنبال کننده ها
 
پربازدیدترین نظرات
داغترین موضوعات
3 نویسندگان نظرات
هادی جلالوندیحامد ایلخانیali نویسندگان نظرات اخیر
  اشتراک در  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اطلاع از
ali
میهمان
ali

سلام مطالب شما مفید بود

حامد ایلخانی
میهمان
حامد ایلخانی

مطالب سایت واقعا عالی هستن. علی آقا من دنبال یه پارنتر هستم شما کجا تمرین می کنید؟

هادی جلالوندی
میهمان
هادی جلالوندی

خیلی کامل مرسی

  • ارتباط با مدیریت: 09120331036
  • پست الکترونیکی: info@stacademy.ir

Powered by Shahin Akbari