رابطه حرکت با دستگاه تنفس | آکادمی تنیس شاهین
arrow

رابطه حرکت با دستگاه تنفس


دستگاه تنفسی
ارتباط حرکت با دستگاه تنفس کاملا مشخص است. شما ده پله را تند بالا بروید یا ۱۰۰ متر را تند بدوید متوجه خواهید شد که تنفس شما به شمارش می‌افتد. توضیح آن بسیار ساده است، ماشین‌های موتوری و مسابقه‌ای برای حرکات تند بنزین بیشتری نیاز دارند، بدن انسان نیز برای حرکت تند نیاز به نیرو و انرژی زیادی دارد. این انرژی با سوخت و ساز مواد غذایی در مقابل اکسیژن یعنی اکسیداسیون بدست می‌آید. تمام سلول‌های بدن برای زنده ماندن و فعالیت به اکسیژن نیاز دارند، برای مثال شما اگر روی پای خود بنشینید بطوریکه روی شریان رگ پا فشار بیاید در چند دقیقه پایتان کرخت می‌شود و پایتان گزگز می‌کند که این همان کندی جریان خون و کمبود اکسیژن است، همانطور اگر روی شریان‌های نقاط دیگر بدن فشار بیاورید یا مانعی رگ‌ها را مسدود کند جریان خون و اکسیژن قطع و عضو از کار خواهد افتاد. هر عضوی از بدن در مقابل کمبود اکسیژن تحمل خاصی از خود نشان می‌دهند برای مثال دست، پا و اطراف بدن ۱-۲ ساعت به قطع جریان خون تحمل دارند ولی از همه بیشتر مغز و قلب به اکسیژن نیاز دارند. پس از قطع جریان اکسیژن (قطع تنفس) مغز در ۱-۲ دقیقه و قلب نیز در ۲-۳ دقیقه از کار می‌افتد.
غلظت اکسیژن در هوا به ارتفاع محل و فشار اتمسفر بستگی دارد، فشار اتمسفر تا ارتفاع ۳۰۰۰ متر هر ۱۰ متر یک اتمسفر کمتر می‌شود. از ۳۰۰۰ متر به بالا هر ۲۰ متر یک اتمسفر کمتر می‌شود. در هر ارتفاعی نسبت اکسیزن به ترکیب‌های دیگر ثابت و ۲۱ درصد می‎باشد. موقع فعالیت بدنی هنگام صعود در ارتفاعات با توجه به کمبود غلظت اکسیژن و نیاز مبرم بدن به اکسیژن بیشتر در موقع فعالیت بدنی، قلب و دستگاه تنفس همزمان فعالیت فوق‌العاده‌ای را از خود نشان می‌دهند. تعداد تنفس از ۱۶ به ۵۰-۴۰ بار در دقیقه و ضربان قلب از ۷۲ به ۱۸۰-۱۴۰ در دقیقه بالا می‌رود. این افزایش فوق‌العاده ضربان‌های قلب و شمار تنفس‌های عمیق احتیاجات اکسیژن بدن از فعالیت زیاد را از فشار کم اکسیژن هوا فراهم و از بروز عوارض کمبود آن جلوگیری می‌نماید.
رابطه حرکت و ورزش با دستگاه تنفس در اخذ و جذب و استفاده صحیح از اکسیژن خلاصه می‌شود. ریه ورزشکاران مانند ماشین سیار و آماده به کار است. ورود هوا با فشارهای مکرر در نفس‌های عمیق هنگام فعالیت بدنی، هجوم امواج هوا به داخل ریه‌ها آن‌ها را بازتر، عضلات آن‌ها را ورزیده و امواج تارهای کرکی داخل برونش‌ها را زنده‌تر و شاداب‌تر نگه می‌دارد و در آن‌ها تمام حباب‌های ریه‌ها در حال فعالیت می‌باشند و جریان سریع خون در جدار حباب‌ها رشدشان را کامل‌تر و جذب اکسیژن را آسانتر و فراوان‌تر می‌نماید.
نظر خود را بنویسید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
  • ارتباط با مدیریت: 09120331036
  • پست الکترونیکی: info@stacademy.ir

Powered by Shahin Akbari