حرکات مهم برای پوشش زمین تنیس | آکادمی تنیس شاهین
arrow

حرکات مهم برای پوشش زمین تنیس


برای پوشش زمین تنیس کافیست شش حرکت مهم را بیاموزید:

جهش کردن

جهش کردن به این معناست که ابتدا قدم اول را با پایی که به توپ نزدیک‌تر است بجهید، با این حرکت شانه و کمر شما چرخیده و راکت به عقب حرکت داده می‌شود نکته بسیار مهم این است که برداشتن گام به عقب با پای سمت توپ باعث می‌شود بعد از دوگام به هیچ جا نرسید.

تطبیق دادن

بعد از اینکه جهش ابتدایی را انجام دادید این جهش باعث می‌شود که گام‌های اولیه بزرگتر و قدرتمندتر باشند تا شما به توپ برسید، زمانیکه به توپ نزدیک می‌شود مطمئناٌ شروع به کاهش سرعت می‌کنید و گام‌هایی با انطباق برمی‌دارید تا در انتها، در تعادل و کنترل باشد و پای عقب شما در مسیر درست توپ قرار گرفته و تمامی وزن بدن روی آن پا میافتد تا بتوانید به طرف ضربه قدم بردارید، در این حالت خود را با توپ‌های بلند، کوتاه و یا کات‌دار منطبق می‌کنید.

ضربه زدن

با پای عقبی که تمام وزنتان روی آن قرار دارد و در مسیر توپ است به سمت ضربه جرکت کنید و وزن خود را به جلو بیاندازید. در ضرباتی که هنگام ایستادن باز انجام می‌دهید برای ضربه زدن به سمت جلو باسن خود را به عقب حرکت ندهید و همچنین وزن بدن نباید به جلئ انتقال پیدا کند تنها کافیست دست شما که تمام قدرت را تولید می‌کند به سمت جلو حرکت کند، و برای ضربات زاویه‌ای به گوشه های زمین باید گامی رو به توپ بردارید زیرا این ضربات در حالت دویدن انجام می‌گیرد، این حرکت باغث افزایش نیرو در سر راکت می‌شود.

برگشت به عقب

بعد از اینکه ضربه به توپ زدید باید حتما برای ضربه بعدی آماده شوید یعنی بعد از زدن ضربه همانجا نمانید و سریعاٌ به عقب بازگردید. برای این منظور کافیست بعد از زدن توپ قسمت بالایی بدن را جهت تعادل بیشتر پایین برده و وزن بدنتان را از پای جلویی بردارید و به پای عقب ببرید و هنگامی که می‌خواهید جهت خود را عوض کنید کافیست باسن خود را پایین نگه داشته و سرتان بالا باشد، این حرکت حالت فنری به شما می‌دهد و بصورت انفنجاری می‌توانید حرکت کنید. نکته مهم اینجاست که برای تغییر جهت حتما ابتدا ضربه زده و بعد تغییر حالت بدهید.

یک پا پشت پای دیگر حرکت کند (پاها همدیگر را قطع کنند)

برای سریعتر رسیدن به وسط زمین باید پای عقب پای جلو را قطع کند(حرکت ضربدری) با استفاده از این حالت می‌توان دو برابر مسافت را با نصف گام عادی طی کرد. اگر حرکت پای شما بغل به بغل باشد به دلیل اینکه یک پا فقط می‌تواند جائیکه پای دیگر قرار دارد حرکت کند در نتیجه مسافت محدودی را طی خواهید کرد.

گام شکسته

این حرکت درست زمانی باید انجام شود که حریف می‌خواهد ضربه بزند، این حرکت باعث می‌شود شما ۱ لحظه توقف کرده و مسیر ضربه را پیش‌بینی کنید پرش کوچکی انجام دهید و هنگامی که وزن بدنتان به طور مساوی روی پاهایتان بصورت مساوی تقسیم شده روی پنجه فرود آیید که حاضر باشید در هر جهت با پای صحیح ان مسیر حرکت کنید. هیچگاه روی قسمت پاشنه پا فرود نیایید و جهش‌های متعدد انجام ندهید.

منبع: کتاب اطلس جامع تنیس




نظر خود را بنویسید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
  • ارتباط با مدیریت: 09120331036
  • پست الکترونیکی: info@stacademy.ir

Powered by Shahin Akbari