آناتومی و عضلات درگیر در تنیس | آکادمی تنیس شاهین
arrow

آناتومی و عضلات درگیر در تنیس


در طول ۳۰ سال گذشته ، بیشترین تغییر در تنیس احتمالاً به دلیل تغییر در فناوری راکت رخ داده است. راکت ها از مواد مختلفی ساخته شده و گسترده تر و سفت تر هستند و صفحات بزرگتری نسبت به راکت های قدیمی دارند. این مسئله تأثیر شگرفی در این تنیس داشته است، مخصوصا در ضربات سنگین. راکت های تنیسی که صفحات بزرگتری دارند قدرت و نیروی بیشتری به توپ وارد می کنند و مواد تشکیل دهنده راکت باعث می شود که نوساناتی که از برخورد توپ و راکت بوجود می آید کم یا زیاد شود. بخاطر این تغییرات در ضربات فورهند و بکهند تنیس تغییرات خوبی ایجاد شده است. مثلا بازیکنان می توانند دست خود را هنگام ضربه زدن بیشتر به سمت جلو یا هدف خود ادامه دهند و فاصله دست از بدن تا حدی بیشتر باید حتی در ضربه بکهند. حال برای انجام صحیح این نوع ضربات نیاز به یک بدن آماده است که بتواند بخوبی آنها را بخوبی اجرا کند.
بسیاری از اقدامات عضلانی در قسمت تحتانی بدن برای تمام ضربات تنیس مشابه است. بین عملکردهای خارج از مرکز (طولانی شدن) و کنسانتره (کوتاه کردن) کنش متقابل وجود دارد که به بدن اجازه می دهد در طول اجرای هر ضربه انرژی را ذخیره و آزاد کند. علاوه بر این ، هر ضربه تنیس نیاز به چرخش تنه دارد ، بخصوص برای ضربات محکم ، سرویس و اسمش. فورهند، سرویس و ضربات بالای سر نسبت به عضلات فعال در هنگام ضربه با بکهند یک دست و دو دست تفاوت دارند و عضلات فوقانی و پشت شانه در هنگام پرتاب دست و جمع کردم آن (follow-through) مسیر بیشتری را طی می کنند. عظلات شانه و قفسه سینه در هنگام اجرای ضربه فورهند (backswing – forward swing) فعال هستند و منقبض می شوند. این عضلات در جهت مخالف برای بکهند نیز فعال می شوند.
جدا از عضلات فوقانی عظلات تحتانی مانند چهار سر ران و ساق پا نیز در ضربات فعال هستند. در تصویر پایین می توانید تصاویر مربوط به عضلاتی که در هنگام ضربات تنیس فعال هستند را مشاهده نمایید.

آناتومی و عضلات درگیر در ضربه فورهند تنیس

آناتومی و عضلات درگیر در ضربه فورهند تنیس

آناتومی و عضلات درگیر در ضربه بکهند دو دست تنیس

آناتومی و عضلات درگیر در ضربه بکهند دو دست تنیس

آناتومی و عضلات درگیر در ضربه بکهند یک دست تنیس

آناتومی و عضلات درگیر در ضربه بکهند یک دست تنیس

آناتومی و عضلات درگیر در ضربه سرویس تنیس

آناتومی و عضلات درگیر در ضربه سرویس تنیس
نظر خود را بنویسید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
  • ارتباط با مدیریت: 09120331036
  • پست الکترونیکی: info@stacademy.ir

Powered by Shahin Akbari