چگونه راکت تنیس را نگهداریم؟ | آکادمی تنیس شاهین
arrow

چگونه راکت تنیس را نگهداریم؟


در این پست میخواهیم بدانیم که چگونه باید راکت تنیس را در دست نگهداریم.

طراحی شکل هشت ضلعی دسته راکت تنیس برای داشتن حس بهتر در نگهداشتن راکت تنیس می باشد، زیرا اگر مربع شکل بود به دست آسیب می رساند و اگر هم گرد بود زمانی که توپ تنیس با راکت برخورد می کرد در داخل دست میچرخید.

برای بهتر متوجه شدن ضلع های راکت تنیس آنها را شماره گذاری میکنیم، به این صورت که زمانی که راکت بر روی تیغه و عمود به زمین می باشد از بالا مطابق تصویر از ۱ تا ۸ شماره گذاری میکنیم.

راکت تنیس

برای زدن ضربات در تنیس میتوان راکت را در زاویه های مختلفی در دست نگهداشت. انواع حالت های نگهداری گریپ راکت تنیس در زیر آورده شده است.

Continental grip

یه از پر کاربرد ترین گریپ ها در تنیس می باشد که برای ضرباتی مثل والی و سرویس از آن استفاده می شود. حالت گرفتن آن به این صورت می باشد که باید مانند تصویر که با رنگ سبز نشان داده شده است انتهای انگشت اشاره را بر روی ضلع شماره ۲ قرار دهید ،تقریبا مشابه این است که شما چاقو را دست میگیرید.

Eastern Forehand grip

برای گرفتن این گریپ باید انتهای انگشت اشاره را بر روی ضلع شماره ۳ قرار داد. گریپ فورهند استرن برای ضربات فورهند سریع و Flat یا Topspin با کنترل بیشتر استفاده می شود. بازیکانی که بیشتر بر روی نت بازی میکنند(Net players)این گریپ را دوست دارند زیرا میتوانند سریعتر آن را به گریپ Continental تغییر دهند برای ضربات والی

از معایب آن میتوان به کنترل کم در توپ های بالا و عدم کنترل کافی در رالی های طولانی برای نهگداشتن توپ.

Semi Western Forehand Grip

نحوه گرفتن این گریپ بدین صورت است که باید انتهای انگشت اشاره را بر روی ضلع شماره ۴ قرار داد. این گریپ مورد علاقه بازیکنانی است که در انتهای زمین بازی میکنند(Baseliners Players) و دوست دارند ضربات Topspin با قدرت بالایی را بزنند.

گریپ Semi-Western برای زدن ضرباتی که ارتفاع کمی دارند کمی مشکل ایجاد میکند و نسبت به دو گریپ قبلی برای توپ های پایین سخت تر است.

Western Forehand Grip

برای گرفتن این گریپ باید انتهای انگشت اشاره را بر روی ضلع شماره ۵ قرار داد. از این گریپ برای ضرباتی که topspin خیلی زیادی دارند استفاده می شود و برای زدن توپ های با ارتفاع پایین خیلی دشوار است.

Double-Handed Backhand Grip(بکهند دو دستی)

برای گرفتن این گریپ در راست دست ها، باید با دست راست گریپ Continental و با دست چپ و انتهای انشگت اشاره ضلع شماره ۶ را بگیریم مانند فورهند Semi Western در چپ دست ها.

این گریپ برای بکهند مشاهده گریپ فورهند Semi Western می باشد که با طرف دیگر صفحه راکت ضربه زده می شود.

Eastern Backhand Grip

نحوه گرفتن این گریپ بدین صورت است که باید انتهای انگشت اشاره را بر روی ضلع شماره ۱ قرار داد. این گریپ برای زدن بکهند یک دستی استفاده می شود که پیچ (Spin) و کنترل خوبی در حین ضربه به ما می دهد.

کسانی که برای ضربه فورهند از گریپ Western استفاده می کنند نیاز ندارند برای زدن بکهند تنیس با این گریپ، گریپ خود را تغییر دهند.

Semi-Western Backhand Grip

با قراردادن انتهای انگشت اشاره بر روی ضلع شماره ۸ میتوانیم این گریپ را در دست نگهداریم. این گریپ مخالف جهت گریپ Continental در جهت خلاف عقربه های ساعت می باشد. ابتدا که این گریپ را در دست می گیرید احساس راحتی با آن در چرخ مچ ندارید اما میتوان با آن ضربات با Spin بالایی را زد.

این ضربه معادل ضربه فورهند Semi Western می باشد، کسانی که از این گریپ برای فورهند استفاده می کنند دیگر نیاز به تغییر گریپ ندارند و با همان می توانند ضربه بکهند خود را بزنند.
نظر خود را بنویسید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
  • ارتباط با مدیریت: 09120331036
  • پست الکترونیکی: info@stacademy.ir

Powered by Shahin Akbari