انعطاف پذیری و یا سختی راکت تنیس | آکادمی تنیس شاهین
arrow

انعطاف پذیری و یا سختی راکت تنیس


انعطاف پذیری یا سختی راکت تنیس
از پارامترهای مهم در خرید راکت میزان انعطاف پذیری و یا سختی آن در برابر ضربه وارده از سمت توپ می باشد. هرچه راکت نرم تر و منعطف تر باشد یعنی انرژی بیشتری از ضربه رو جذب خواهد کرد و بنابراین قدرت ضربه کاهش پیدا می کند، در عوض ضربه با کنترل بیشتری زده شده و درنتیجه ارتعاش کمتری به دست منتقل و آسیب آن کمتر می شود.
در راکت های سفت تر، انتظار افزایش قدرت ضربه وجود دارد ولی در ازای آن شدت ارتعاش انتقال یافته به دست و اندام فوقانی بدن بیشتر خواهد بود.
. *البته باید توجه داشت که سطح بازی و مهارت بازیکن در احساس این تفاوتها موثر است. مثلا یه بازیکن مبتدی شاید متوجه ایجاد کنترل با راکت نرم نشود.
سختی راکت به مرور زمان و بر اثر عوامل زیر کاهش پیدا میکنه:
۱- تکنیک اشتباه در زه کشی (الگوی اشتباه، زه نا مناسب)
۲- تنش یا فشار زیاد
۳- زه کشیدن بیش از اندازه
۴- زدن ضربه های خیلی محکم
۵- مدت زیادی در دمای بالا ماندن (مثلا در صندوق عقب ماشین)
۶- استفاده نادرست از راکت (ضربه به زمین یا تور و یا پرتاپ کردن)

توجه داشته باشید حتی اگر راکت نو هم خریده باشید امکان دارد میزان سختی آن کاهش پیدا کرده باشد. چنانچه در هر صورت به میزان ۵-۱۰% از میزان اوریجینال راکت کاهش سختی مشاهده شد، زمان عوض کردن راکت هست هرچند که ظاهر آن مناسب باشد.

انعطاف پذیری یا سختی راکت تنیس
اندازه سختی از ۰-۱۰۰ میباشد که اگر ۱۰۰ سختی اندازه سنگ باشد و ۰ یعنی نرمی به اندازه آدامس دامنه معمول سختی برای راکتها ۵۰ تا ۸۰ می باشد. این نکته مهم را فراموش نکنیم که هرچه راکت سخت تر قدرت ضربه زدن بیشتر ولی فشار به دست و آرنج هم بیشتر خواهد بود. پس میزان سختی بر اساس شرایط فیزیکی بدن و همچنین میزان نیاز به ضربه های قوی انتخاب می شود.
میزان سختی بر اساس واحد “RA ” بیان می شود که برای اندازه گیری آن بر اساس قراردادن راکت “بدون زه” بر روی دستگاه “RA-TEST” و وارد کردن فشار بر سر راکت و میزان خم شدن آن که بر اساس اعدادی در دستگاه مشخص می شود اندازه گرفته می شود.

RA 0 – 55 55 – 60 61 – 65 66 – 70 +70
نوع فریم بسیار انعطاف پذیر انعطاف پذیری متوسط سفتی متوسط سفت خیلی سفت

منبع: instagram/tennisun2018
نظر خود را بنویسید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
  • ارتباط با مدیریت: 09120331036
  • پست الکترونیکی: info@stacademy.ir

Powered by Shahin Akbari