توپ تنیس | آکادمی تنیس شاهین
arrow

توپ تنیس


تاریخچه توپ تنیس

توپ تنیس
در زمان های گذشته رنگ توپ تنیس سیاه یا سفید بود که انتخاب رنگ آن به رنگ زمین بازی بستگی داشت. در سال ۱۹۷۲ میلادی رنگ توپ ها از سوی انجمن بین المللی تنیس «زرد» انتخاب شد. دلیل آن هم یک چیز بود، برای این که به راحتی در صفحه ی تلویزیون دیده شود. ولی استفاده از توپ سفید در مسابقات ویمبلدون تا سال ۱۹۸۶ ادامه داشت.
البته برای مدتی هم رنگ نارنجی انتخاب شد، اما این رنگ در صفحه ی تلویزیون به خوبی به چشم نمی آمد بنابراین رنگ “زرد فسفری” کنونی به عنوان رنگ همیشگی توپ تنیس انتخاب شد.

گزینش توپ قبل از سرو

انتخاب توپ تنیس
بازیکنان حرفه ای تنیس قبل از سرو چندین توپ رو چک می کنند.در واقع آنها به دنبال توپهایی با پرز کمتر هستن چون سرعت بیشتری خواهد داشت و در نتیجه پاسخ آن نیز سخت تر خواهد بود.
.
این موضوع برای بازیکنان حرفه ای که سروشان سرعت خیلی بالایی دارد مهم می شود چون در اون سرعت بالا وجود حتی کمی پرز بیشتر روی توپ می تواند در سرعت و یا چرخش توپ اثر بگذارد.
.
با آنکه هر ۶ توپ در حین بازی در یک زمان تعویض می شوند ولی گاهی با یک توپ رالی سنگینتری بازی می شود و خوب کمی پرز آن توپ بیشتر از بین می رود.
هر چند این موضوع از لحاظ اصول آیرودینامیکی هم درست است ولی بعضی ها هم معتقدن که این یه مساله روانی است و بیشتر برای این است که به خودشان چند ثانیه فرصت بدهند تا برای توپ بعدی آماده شوند.

توپ مخصوص ارتفاعات

انتخاب توپ تنیس
یکی از موارد مهم برای تنیس در ارتفاع استفاده از توپ های مخصوص هست. همانطور که در پست قبلی هم اشاره شد، در ارتفاعات سرعت گذر توپ افزایش و بانس یا پرش توپ بیشتر می شود، به همین دلیل توپ های مخصوص ارتفاعات دارای فشار کمتر و کمی سایز بزرگتر (۰.۶ درصد بزرگتر) هستند. با بزرگتر شدن توپ ها، مقاومت هوا افزایش و سرعت توپها کم میشه.

طبق استانداردهای ITF ، برای ارتفاع بالاتر از ۱۴۰۰ متر از سطح دریا، توصیه می شود که از این توپ ها استفاده شود.

کلمه HIGH ALTITUDE به معنای ارتفاعات هم روی بسته توپها نوشته می شود.
ارتفاع متوسط بعضی شهرهای ایران:
تهران ۱۱۸۹ متر
تبریز و ارومیه ۱۳۵۰متر
مشهد ۹۸۵ متر
اصفهان ۱۵۹۰ متر
شیراز ۱۵۸۵ متر
نظر خود را بنویسید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
  • ارتباط با مدیریت: 09120331036
  • پست الکترونیکی: info@stacademy.ir

Powered by Shahin Akbari