میزان کشش زه راکت تنیس | آکادمی تنیس شاهین
arrow

میزان کشش زه راکت تنیس


میزان کشش زه راکت تنیس

در حالیکه مهمترین عامل در زه راکت، میزان “کشش” زه هست باید بدانیم که این ویژگی فقط یه عدد است! و دانستن اون عدد کافی نیست.

باید بدانیم عوامل زیر می تواند در این عدد تاثیر بگذارد:
۱- نوع دستگاه کشنده (drop-weight, spring-type, constant-pull etc) عدد کشش در دستگاههای مختلف متفاوتند.
۲- کالیبراسیون دستگاه کشنده که اعداد رو دقیق نشان دهد.
۳- تخصص فردی که زه را میکشد.
۴- نوع زه استفاده شده – جنس زه و ضخامتش زه
۵- الگوی زه بر روی راکت – باز یا بسته
۶- الگوی زه کشی – یک تکه یا دو تکه
۷- وضعیت خود راکت – از لحاظ نو و یا کهنه بودن
با توجه به موارد بالا عدد کشش زه فقط می تواند یه مرجع باشد و باید در نظر داشت که با توجه به عوامل بالا امکان ۵-۲۵ درصد اختلاف با میزان واقعی می تواند بوجود بیاید.
عوامل دیگه بر روی این عدد اثر گذار است:
۸- کش آمدن زه راکت تنیس در طول زمان
۹- در معرض عواملی چون دما و رطوبت خاصی بودن
۱۰- میزان فشاری که موقع بازی به زه وارد می شود (تعداد دفعات و شدت بازی)

با توجه به موارد بالا بهترین میزان کشش زه راکت تنیس برای تعیین مناسبترین فشار کشش, در ابتدا عدد میانی رنجی که سازنده راکت توصیه و در گلوی راکت قرار دارد را انتخاب کنید. مدتی با آن بازی کرده و سپس بر اساس نوع بازی و شرایط فیزیکی اگر خواستید قدرت بیشتری روی ضربه داشته باشین و تنیس البو اذیتتان میکرد آنرا چند درجه شل تر و در صورت نیاز به کنترل بیشتر آنرا چند درجه سفت تر کنید.
ممکن است رنج سازنده راکت بصورت مثلا ۵۸±۵ نمایش داده شود که در اینصورت شما بهتر است با انتخاب ۵۸ پوند بعنوان اولین میزان کشش و در صورتیکه دوعدد مثلا ۵۷-۶۳ پوند باشد، از عدد ۶۰ پوند شروع کنید.

زه شُل یا سفت؟!؟

زه شُل یا نرم = افزایش قدرت

در برخورد توپ با زه شُلتر, زه بیشتر کشیده شده و انرژی وارده از توپ در آن بیشتر جمع می شود، سپس این انرژی بخاطر خاصیت ارتجاعی به توپ برگشت داده می شود و باعث می شود توپ با قدرت و سرعت بیشتری برگردد.

زه سفت یا محکم = کنترل بهتر

وقتی توپی به صفحه ای با زه سفت برخورد می کند، صفحه کمتر حرکت خواهد داشت که این در کنترل زاویه و سرعتی توپی که از راکت بر می گردد موثر است.

آسیب دیدگی دست

هرچه زمان ماندن توپ روی صفحه راکت بیشتر باشد، شوک وارده از توپ که توسط صفحه راکت جذب شده، بیشتر پخش می شود و تنش کمتری به دست منتقل می شود، بنابراین میزان فشار بر دست آسیب دیده در زه شل و کم کشیده شده کمتر است. برای کسانی که” تنیس البو” دارن، زه کمتر کشیده شده توصیه می شود.

سطح بازی و نحوه بازی

برای بازیکنان مبتدی چون امکان زدن ضربه های خارج از محدوده درست صفحه زه، بیشتر است بنابراین برای آنها بازی با زه شل تر که Sweet Spot بیشتری نسبت به زه سفت دارد، راحت تر بوده تا بتوانند با سویینگ کمتر ولی ضربه های محکمتری بزنند. از طرف دیگه بازیکنان حرفه ای که خودشان قادر به زدن ضربه های محکم و قوی و تاپ اسپین با سرعت زیاد هستند، نیاز به کنترل توپ بیشتر بوده و بنابراین صفحه سفت توصیه می شود.

نکته اول: توصیه می شود حتما هربار از یک نوع زه یکسان استفاده شود چون تغییر نوع زه احتمالا نتایج متفاوتی خواهد داد.
نکته دوم: اگر دقیق تر بخواهید اولین فشار مناسب رو تعیین کنید، به نوع زه هم باید توجه شود. مثلا برای زه های نرم مثل زه روده طبیعی؛ مالتی فایبر و … همان عدد میانی درسته ولی برای زه های سفت تر مثل کلوار و پلی استر, ۲ پوند کمتر در نظر گرفته شود.

منبع: instagram/tennisun2018
نظر خود را بنویسید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
  • ارتباط با مدیریت: 09120331036
  • پست الکترونیکی: info@stacademy.ir

Powered by Shahin Akbari