وزن مناسب راکت تنیس | آکادمی تنیس شاهین
arrow

وزن مناسب راکت تنیس


وزن مناسب راکت تنیس
هر چه راکت سنگین‌تر باشد، قدرت بیشتر و ثبات بالاتری دارد و شوک (لرزش) کمتری را به هنگام ضربه به دست بازیکن منتقل می‌کند و البته راکت سبک‌تر قابلیت مانور بیشتری دارد و بازیکن می‌تواند آن را راحت‌تر و با سرعت بیشتری به حرکت دربیاورد.
نکات زیر برای انتخاب راکت مهم است:
افراد مبتدی بهتر است با راکتهای سبکتر شروع کنند چون کنترل راکت سبکتر راحت تر است و در صورت پیشرفت در بازی، از راکتهای سنگین تر استفاده کنند.
انتخاب وزن مناسب به جنسیت و تا حدودی به سن، میزان جسه و فیزیک بازیکن هم بستگی دارد.
توصیه می‌شود آقایان برای شروع از راکتی با وزن بین ۲۸۰ تا ۳۱۰ و خانم‌ها بین ۲۴۰ تا ۲۸۰ گرم استفاده کنند، (بدون احتساب وزن زه).
چون وزن توپ همیشه ثابت و بین ۵۶.۷ تا ۵۸.۵ گرم است بنابراین هرچه وزن راکت به وزن توپ نزدیکتر شود، انرژی کمتری از سمت راکت به توپ در هنگام تاب دادن (سویینگ) و ضربه انتقال پیدا کرده و قدرت ضربه کاسته میشود.

باید توجه کرد که زه راکت تنیس نیز وزنی بین ۱۵ تا ۱۸ گرم دارد.

برای افراد مسن تر، خصوصا بالای ۵۰ سال هم راکتهای سبک توصیه می شود.
در بازی دوبل هم راکت های سبکتر بهتر کارایی دارند، چون بیشتر بازی بر اساس سرو، ریترن، والی و بیشتر ضربات بالای سر و اغلب نسبت به بازی سینگل کمتر ضربات انتهای زمین زده میشود.

گاهی وزن راکت به اونس اعلام می شود که برای تبدیل واحد به گرم میتوان آنرا در ۲۸.۳۵ ضرب نمود.

بازیکنان انتهای زمین

بازیکنانی که انتهای زمین بازی میکنن (Base Liner), بیشتر ضربه ها را با قسمت سر راکت و از ارتفاع زیر سینه میزنند و چون ضربه ها از انتهای زمین زده می شوند، راکت سرسنگین (HH) گزینه مناسب تری است، چون در راکت سرسنگین وزن راکت بیشتر در قسمت سر آن جمع شده که این یعنی افزایش اینرسی (در مطالب آینده توضیح داده می شود) و در نهایت افزایش قدرت برای زدن ضربه های قوی تر.
Base Liners = Heavy Head

بازیکنان سرو والی

بازیکنان سرو والی، بعد از زدن سرو تمایل دارند سریع به تور نزدیک شوند، تا به این ترتیب حریفشان را به موقعیت دفاعی ببرند. ارتفاع اکثر ضربه های این بازیکنان از بالای کمر بوده و در نتیجه بیشتر محلهای اصابت ضربه ها، پایین صفحه راکت است (bottom of the string-bed)، برای اینکه بخاطر سهولت هماهنگی چشم و دست، بهتر است فاصله شان با توپ کمتر باشد و بهمین دلیل دستهایشان موقع ضربه برخلاف بازیکنان ته زمین (Baseliner)، کاملا باز و کشیده نخواهد بود. بخاطر همین موارد، راکتهای سرسبک(HL) با قدرت مانور بالاتر، بیشتر مورد توجه این بازیکنان است.

بازیکنان انتهای زمین و سرو والی

بازیکنانی که در همه جای زمین بطور یکسان هستن (all-court players) و بصورت ترکیبی از دو حالت سرو والی و ضربه های انتهای زمین استفاده می کنند باید از چه نوع راکتی استفاده کنند؟! بله Even Balance یا EB.
یعنی همان راکتهایی که از گلوی راکت در تعادل وزنی هستند. در این راکتها به دلیل نزدیک بودن Sweet Spot به مرکز صفحه راکت, این بازیکنان حس بهتری برای زدن ضربه هاشون که ترکیبی از ضربه های انتهای زمین و نزدیک تور هست خواهند داشت.

البته فراموش نشود که اینها فقط دلایل ریاضی برای انتخاب راکت مناسب هستند, در نهایت هر فردی باید با بازی با انواع مختلف راکت تنیس, به نوع راکت مورد نظر خود دست پیدا کند.

منبع: instagram/tennisun2018
نظر خود را بنویسید

avatar
  اشتراک در  
اطلاع از
  • ارتباط با مدیریت: 09120331036
  • پست الکترونیکی: info@stacademy.ir

Powered by Shahin Akbari